Erasmus + - Zespół Szkół Transportowo-Kominikacyjnych w Lublinie

Article heading icon

Erasmus +

ERASMUS+ „KSZTAŁCENIE DUALNE” - reazlizacja projektu w czasie pandemii Covid 19

Ze względu na przedłużającą się sytuację pandemiczną projekt Erasmus + „KSZTAŁCENIE DUALNE” kontynuowany jest w formie zdalnej. Tematem projektu jest "Dualizm w systemie kształcenia zawodowego w krajach unijnych". Koordynatorem projektu z ramienia szkoły jest dyrektor Pani Anna Wawruch-Lis. Projekt skierowany jest do osób zajmujących się w swojej pracy kształceniem zawodowym. Uczestnicy zdobywają wiedzę na temat funkcjonowania systemu VET w krajach partnerskich. Poznają jak wygląda współpraca między ośrodkami zajmującymi sie kształceniem zawodowym a poszczególnymi branżami. Zakończenie projektu zaowocuje wypracowaniem wspólnych wskazówek dotyczących znaczenia systemu VET w Unii Europejskiej.

ERASMUS+ „KSZTAŁCENIE DUALNE” - NOWY PROJEKT MIĘDZYNARODOWY W ZSTK

W dniach 18.02 – 21.02.2020 r. przedstawiciele Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie złożyli wizytę w Hiszpanii w ramach nowego projektu programu Erasmus+. Uczestniczy w nim  pięć państw: Polska, Hiszpania, Portugalia, Finlandia i Niemcy. Przedstawiciele szkół i instytucji z wymienionych krajów spotkali się w mieście Valladolid, w regionie Hiszpanii Kastylia i Leon, aby zapoczątkować współpracę w ramach kształcenia dualnego. Partnerstwo zakłada wymianę międzynarodową obejmującą wyjazdy uczniów na praktyki zawodowe do zakładów pracy w wymienionych krajach oraz międzynarodowe mobilności uczniów i nauczycieli.

Podczas wizyty w Hiszpanii przedstawiciele ZSTK odwiedzili szkoły w Medina del Campo i Salamance oraz współpracujące z nimi zakłady pracy: fabrykę chipsów Ibersnacks oraz zakład produkcyjny z branży samochodowej Durex plastics. W ramach wyjazdu zwiedzono także zabytki Valladolid: pałac królewski, w którym znajdowała się kwatera główna gen. Franco, oraz kamienicę, w której zmarł Krzysztof Kolumb. W historycznym mieście Salamance podziwiano pierwszy w Hiszpanii i trzeci najstarszy w Europie uniwersytet.

Zapoczątkowany wizytą w Hiszpanii projekt otwiera przed naszymi uczniami możliwość wyjazdów zagranicznych, daje szansę praktyk zawodowych w krajach partnerskich oraz stanowi doskonałą okazję do doskonalenia znajomości języka angielskiego, w tym języka zawodowego.

Erasmus+ Partnerstwo strategiczne szkół realizowane przez szkołę Lycee Rene Cassin w Metz, Francja

Projekt pt. Health and Safety at Work: an International Issue - "Bezpieczeństwo i higiena pracy: problem międzynarodowy" jest finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus + / Partnerstwa Szkół - Akcja K229

Priorytety współpracy:

  • promocja i kształtowanie kultury bezpiecznej pracy
  • rozwój wiedzy i umiejętności
  • promowanie spójnego podejścia do nauczania przedmiotów zawodowych i uczenia sie języków
  • kształcenie na rzecz obywatelstwa europejskiego
  • wzmacnianie regularnej praktyki języka obcego
  • wymiana praktyk dydaktycznych

Obecnie projekt jest realizowany na platformie edukacyjnej eTwinning.

9.02-15.02.2020r.

Uczniowie klasy 2lt i 2st Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie uczestniczyli w projekcie ERASMUS+.

Podczas tygodniowego wyjazdu uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych organizowanych przez francuską szkołę, gdzie posługiwali się głównie językiem angielskim. W ramach wyjazdu nie zabrakło również wycieczek edukacyjnych do centrum dystrybucyjnego, salonu Renault, Badań i Bezpieczeństwa. Młodzież podziwiała zabytki Metz ze średniowieczną św. Szczepana z witrażami Marca Chagalla oraz Nancy, miasto we wschodniej Francji nad rzeką Meurthe. To tutaj znajdują się obiekty związane z  polskim królem Stanisławem Leszczyńskim oraz Plac Stanisława wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Projekt ,,Czas na staż” jest projektem realizowanym przez ZSTK dzięki programowi Erasmus+ w ramach sektora Szkolenia i Kształcenia Zawodowe. Projekt ten realizowany jes  w latach 2015-2017. Uczniowie poszczególnych kierunków zawodowych  zdobywają praktyczne doświadczenie zawodowe za granicą oraz podwyższać swoje umiejętności językowe.
Uczniowie naszej Szkoły podejmują staż w przedsiębiorstwach lub w centrach kształcenia w Niemczech. Tego rodzaju doświadczenie ma im ułatwić przejście z etapu nauki do zatrudnienia.

Erasmus+ I grupa stażystów ZSTK - praktyki w Niemczech - marzec 2016 roku

Praktyki mechatroników w Niemczech

Grupa uczniów Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie wyjechała na praktyki zagraniczne do Niemiec.

Praktyki odbyły się w ramach projektu „Staż na start – staże zagraniczne pomostem do udanej kariery zawodowej”. 10 - osobowa grupa stażystów z klasy 3mt w ciągu 2-tygodniowego pobytu w Niemczech zapoznawała się z praktyczną stroną zawodu mechatronika w przedsiębiorstwie Nussbaum Parking GmbH w Lipsku – wiodącym producencie nowoczesnych zautomatyzowanych rozwiązań parkingowych. Praktyki odbyły się we współpracy z partnerem projektu, przedsiębiorstwem Vitalis Betreuungsgesellschaftfür Modellprojekte mbH z Gut Wehlitz, Schkeuditz, które zadbło o to, aby staż był bogaty pod względem merytorycznym, ale też zapewnił naszym praktykantom chwilę odpoczynku przygotowując ciekawy program kulturowy.

Erasmus+ Pierwszy tydzień praktyk klasy 3mt w Niemczech

Grupa uczniów z klasy 3 mt, odbywała praktyki w przedsiębiorstwie Nussbaum Parking GmbH w pobliżu Lipska.

Pierwszy tydzień przeznaczony został na zapoznanie ze stanowiskiem pracy, poznanie maszyn i materiałów wykorzystywanych przez przedsiębiorstwo do produkcji platform parkingowych i systemów podnośnikowych. Praktykanci zostali też zapoznani z narzędziami wykorzystywanymi w firmie i odbyli ćwiczenia w ich stosowaniu.

Dzięki zróżnicowanemu programowi praktyk przygotowanemu przez partnera, firmę Vitalis ze Schkeuditz, oprócz pracy nasi uczniowie mają też czas na odpoczynek i zwiedzanie kraju, w którym goszczą. Poznali już Lipsk, największe miasto Saksonii, które nazywane jest miastem muzyki ze względu na jego związek z tak wybitnymi kompozytorami, jak Bach, Mendelssohn czy Schumann. Uczniowie mieli też okazję wybrać się do Berlina. Stolica Niemiec urzekła ich różnorodnością atrakcji bogatego życia kulturalnego. Grupie szczególnie do gustu przypadła wizyta w barwnym świecie nauki Spectrum w Deutsches Technikmuseum, gdzie samodzielnie mogli eksplorować zjawiska nauki.

Jak przystało na grupę mechatroników, największe zainteresowanie w pierwszym tygodniu wzbudziła fabryka BMW w Lipsku - nowoczesna, z niespotykanymi rozwiązaniami technologicznymi. Nasi uczniowie mogli dokładnie przyjrzeć się całej linii produkcyjnej: od składania karoserii poprzez lakierowanie, montaż podzespołów - aż po testowanie pojazdów słynnej marki.

Erasmus+ Drugi tydzień praktyk klasy 3 mt w Niemczech

Uczniowie Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych in. Tadeusza Kościuszki w Lublinie zakończyli praktyki w ramach programu ERASMUS+ "Staż na start". Dwa tygodnie praktyki uczniowie kształcący się na kierunku technik mechatronik zrealizowali w przedsiębiorstwie Nussbaum GmbH, przy współpracy z partnerem projektu – firmą Vitalis Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbH w Schkeuditz.

Technicy mechanicy w czasie praktyki zapoznali się z budową i zastosowaniem maszyn do obróbki metalu, tworzyli także własne elementy. Praktykanci nabyli nowe umiejętności z zakresu produkcji wyrobów metalowych, doboru narzędzi i przyrządów pomiarowych oraz odbyli wiele praktycznych ćwiczeń z obróbki metalu.

Podczas 2 tygodnia praktyk nie zabrakło również dodatkowych atrakcji – uczniowie wybrali się do Drezna na wizytę techniczną do Szklanej Manufaktury Volkswagena, w której można obserwować z bliska proces produkcji luksusowej limuzyny koncernu – Volkswagena Phaeton. Ciekawostką było to, że Phaeton w sporej większości składany jest za pomocą ludzkich rąk, z minimalnym udziałem maszyn.

Praktyki w Niemczech to niewątpliwie cenne doświadczenie. W trakcie stażu w nowoczesnej firmie niemieckiej nasi praktykanci doskonalili również język obcy oraz poznali środowisko zawodowe i organizację pracy. Praktyka pozwoliła na nadanie nowego wymiaru w zakresie jakości kształcenia praktycznego, dostosowania systemu kształcenia zawodowego do potrzeb regionalnego i unijnego rynku pracy.

Kolejna grupa stażystów ZSTK na praktykach w Niemczech - listopad 2016 roku

Praktyki logistyków w Niemczech

Nasi uczniowie z kierunku technik logistyk odbyli praktyk w Niemczech. Zgodnie z obietnicą organizatorów, grupa nie tylko pracowała, ale też miała okazję do zwiedzenia niezwykłych niemieckich miast.

19 listopada uczniowie udali się na niezapomnianą wycieczkę do Berlina. Gościli w tamtejszym Muzeum Techniki. Obiekt mieści się w budynku z 1874 roku, otoczonym przez duży park. W muzeum zgromadzono liczne kolekcje naukowe i techniczne z różnych epok. Połączenie przeszłości ze współczesnością reprezentuje bombowiec Douglas C-47, mieszczący się na dachu, tuż nad wejściem do Muzeum Techniki. W samym obiekcie obejrzeć można aż szesnaście stałych ekspozycji dotyczących, między innymi, technologii wytarzania papieru, transportu miejskiego czy przemysłu farmaceutycznego. Będąc w stolicy Niemiec, nasi logistycy nie mogli pominąć też Bramy Brandenburskiej - najbardziej rozpoznawalnego zabytku. To jedyna spośród 18 bram wchodzących w skład dawnych murów miejsko-akcyzowych, która przetrwała do czasów współczesnych. Usytuowana jest na zachód od historycznego centrum miasta.12 kolumn tworzy 5 monumentalnych przejść. Na górze umieszczono rzeźbę 4-konnej kwadrygi, prowadzonej przez rzymską boginię zwycięstwa .

Konstrukcja jest wzorowana na greckiej monumentalnej bramie zwanej Propyleje, znajdującej się na Akropolu. Obecnie zabytek jest magnesem przyciągającym turystów oraz miejscem spotkań Berlińczyków.

Równie interesująca co Berlin, okazała się wczorajsza wycieczka do Drezna.

Partner zagraniczny

Firma Vitalis Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbH została założona w 1997 r. i pełni rolę organizacji przyjmującej w ramach mobilnościowych programów unijnych. Siedziba firmy znajduje się w miejscowości Schkeuditz, oddalonej o 16 km od saksońskiego Lipska.

Firma specjalizuje się w organizacji stażów dla uczniów szkół technicznych i zawodowych oraz wyjazdów szkoleniowych kadry kształcącej z działu kształcenia zawodowego lub ogólnego. Współpraca z ponad 200 małymi i średnimi przedsiębiorstwami w rejonie Lipska i Halle pozwoliła na przeprowadzenie w przeciągu minionych 17 lat wielu udanych praktyk, jak i programów bazujących na wymianie doświadczeń pomiędzy pracownikami instytucji zajmujących się edukacją ustawiczną.

Programy pobytu, zorganizowane zarówno dla uczniów szkół zawodowych i technicznych, jak i dla grona nauczycielskiego, czy innych pracowników zainteresowanych projektami, udokumentowane zostały przez współpracujące z firmą szkoły, co pozwala nowym partnerom na wcześniejszą weryfikację całego przedsięwzięcia.

Organizując przedsięwzięcia projektowe firma Vitalis Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbH za główny cel swoich działań stawia sobie zwiększenie mobilności zawodowej na europejskim rynku pracy. Zagraniczne doświadczenie zawodowe ukierunkowane jest na podniesienie kompetencji i umiejętności indywidualnych uczestników danego programu, jak i kształtowanie postaw przedsiębiorczych, celem jak najlepszego przygotowania merytorycznego i praktycznego do wykonywanie przyszłego zawodu. Zgodnie z procedurami ECVET związanymi z oceną i uznawaniem umiejętności, monitoruje postępy poprzez regularny kontakt z uczestnikami i stażowymi miejscami docelowymi.

W przeciągu ostatnich 17 lat firma brała udział w kilkuset projektach zrealizowanych w różnych dziedzinach kształcenia i przyjmuje u siebie rocznie około 2000 gości z krajów Unii Europejskiej. Firma specjalizuje się w organizacji praktyk, w działach typowo technicznych: mechanika ogólna i samochodowa, mechatronika, elektronika, elektryka, elektrotechnika, informatyka, w dziale fryzjerstwa (Vitalis GmbH posiada swój własny salon fryzjerski) i kosmetyki, jak i we wszystkich kierunkach związanych z gastronomią, hotelarstwem czy budownictwem. Działy ukierunkowane na logistykę i spedycję towarów, kierunki związane z handlem i ekonomią, również idealnie pasują i harmonizują z firmami regionu Lipska i Halle.

Vitalis GmbH organizowała również dla niemieckich ośrodków szkolenia zawodowego staże zawodowe w Polsce, dzięki czemu zebrała szeroką wiedzę na temat polskiego szkolnictwa zawodowego i może ją w odpowiedni sposób wykorzystać w układaniu poprawnych programów pobytu dla swoich polskich gości.

Firma Vitalis GmbH posiada swoją własną bazę noclegową i żywieniową, klub młodzieżowy, boisko do gry w siatkówkę i piłkę nożną, miejsce do grilowania, gdzie zarówno młodzież jak i grono nauczycielskie mają możliwość integracji w środowisku europejskim. W samym 2014 r. firma brała udział w licznych projektach mobilnościowych z działu Leonardo da Vinci i Erasmus+ oraz w projektach finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego – Program Operacyjny

Bazą noclegową grup była niewielka miejscowość Schkeuditz leżąca niedaleko Lipska. Praktyki odbywały się w firmie Vitalis. Projekt miał na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych uczestników stażu, kształcenie umiejętności posługiwania się językiem obcym, przełamywanie barier kulturowych, zwiększenie motywacji do dalszego rozwoju zawodowego i osobistego, a przez to zwiększenie szans zatrudnienia na krajowym i europejskim rynku pracy. Informatycy zdobywali doświadczenie w tworzeniu stron internetowych na kursie. Dzięki temu uczestnicy stażu otrzymają certyfikaty i dokument Europass – Mobilność, które potwierdzą odbycie praktyk w innym kraju europejskim w ramach wyjazdu zorganizowanego, a tym samym ułatwią w przyszłości odnalezienie się na rynku pracy. W ramach przyznanych środków przed wyjazdem uczniowie otrzymali kieszonkowe na swoje potrzeby.

Firmą, która przyjmowała naszych uczniów i organizowała im praktyki w Niemczech jest firma VITALIS. Dlatego współpraca układała się znakomicie począwszy od momentu pisania wniosku aż do zakończenia projektu. Osobą odpowiedzialną z ramienia tej firmy była pani Małgorzata Worona, która wspierała nas w każdym zadaniu, organizacji i logistyce. Za co jej serdecznie dziękujemy.

Poza czysto zawodowymi korzyściami, wyjazd był także świetną okazją do poznania kultury, historii, zabytków, atrakcji turystycznych odwiedzanych miast, takich jak Lipsk, Drezno i stolicy Niemiec – Berlina. Młodzież miała możliwość zwiedzania licznych zabytków, m.in. bogate w zbiory Muzeum Techniki w Berlini, muzeum Madame Tussaudse. Niezapomnianym przeżyciem dla przebywających w Niemczech było obejrzenie słynnego Muru Berlińskiego, Bramy Brandenburskiej oraz budynku Reichstagu.W Dreźnie natomiast uczestnicy mogli zobaczyć późnobarokowy zespół architektoniczny Zwinger.

Niewątpliwie dużą atrakcją dla uczestników projektu była również wizyta w fabryce BMW w Lipsku, gdzie poznali oni proces produkcji samochodów BMW serii 1 w wersji pięciodrzwiowej, Convertible oraz Coupe, a także BMW X1. Powstaje tu co ósmy samochód bawarskiej marki. Zwiedzanie fabryki rozpoczęło się w przestronnym hallu wejściowym projektu Zahy Hadid – londyńskiej architekt, który łączy w sobie dwa znaczenia – dosłowne i symboliczne. Lobby zostało tak zaprojektowane, aby łączyć ze sobą wszystkich pracowników. Każdy pracownik – fizyczny i biurowy właśnie w tym miejscu zaczyna pracę, co jak wyjaśniła nasza przewodniczka ma pokazywać, że obydwie grupy są dla tej fabryki tak samo ważne. Dalej przeszliśmy do hali montażowej, w której przechadzaliśmy się między stanowiskami pracy, oglądając z bliska pracę najnowocześniejszych robotów. Kolejnym etapem była lakiernia, gdzie trafiliśmy na czyszczenie części maszyn służących do pokrywania samochodów farbą. Na koniec odwiedziliśmy linię montażową. Tam na szklanych mostach nad głowami pracowników mogliśmy oglądać jak powstają i są „dopieszczane” samochody dla odbiorców z całego świata.

Korzyści, jakie płyną z zagranicznych staży, organizowanych przez ZSTK dla swoich uczniów, są ogromne. Nie sposób tu nie wspomnieć o tych, które podnoszą nie tylko umiejętności i kwalifikacje zawodowe. Młodzież będąca z dala od rodzinnego domu, musiała przecież zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Uczyła się radzenia w nowych, często trudnych sytuacjach, uczyła się współpracy i pomocy w grupie, a także zarządzania czasem i pieniędzmi. Poprzez organizowanie takiego typu zawodowych praktyk ZSTK staje się szkołą nowoczesną, a jej dumą – dobrze wykształceni absolwenci.

Pragniemy podziękować uczestnikom projektu – naszym uczniom, którzy fantastycznie spisali się podczas trwania projektu, godnie reprezentowali naszą szkołę, ale także nasz kraj. Mam nadzieję, że zdobyte doświadczenie podczas pobytu na praktykach potwierdzone odpowiednimi certyfikatami i dokumentami przyczynią się do znalezienia dobrej pracy w przyszłości.